С какво може да се сравни пухкавият сняг? Обобщение на урока на есето "първият сняг". V. Речникова работа

Тема: ТТворческа работа: съставяне на текст по темата за настъпването на зимата.

Есе "Първият сняг" »

Цели на урока:

образователен

развиване на способността за съставяне на твърдения като описания на природата въз основа на произведения на живописта, литературата, музиката и собствени наблюдения;

образователен

научете да гледате и виждате красотата в обикновеното; чувствате и възприемате, предавате своите чувства, емоции, настроения с помощта на думи;

развиващи се

развитие на монологична реч, описание на природата въз основа на произведения на живописта, литература и собствени наблюдения; развитие на въображаемо мислене, способност за избор езикови средства, характерни за текста на описанието.

^ Методическа подкрепаурок: презентация „Първи сняг”;

диск "П. И. Чайковски "Годишните времена";

стихосбирки за природата;

индивидуални карти.

Напредък на урока

^ 1. Поставяне на цел .

Днес в клас ще напишем есе на тема „Първият сняг” въз основа на нашите наблюдения и спомени..

Той се върти леко, новият първи сняг,
Има вкус и мирис на първи сняг.

Спомнете си вашите усещания, настроения, чувства, когато видяхте първия сняг.

^ 2. Подготвителна работа.

Днес в урока ще се опитаме да предадем настроението на първия сняг с помощта на „зимни“ и „бели“ думи.
- Произведенията на поети и писатели често рисуват картини на настъпването на зимата, първия сняг, който покрива земята „като саван“, разстилайки „блестящ килим“ на земята.

Слушайте стихове за първия сняг и се опитайте да запомните отделни думи, фрази, изречения, които ще ви помогнат да изразите мислите си, когато пишете есе.

Яков Аким "Първият сняг"

Първи сняг! Първи сняг!

Има вкус и мирис

Първи сняг! Първи сняг!

Той се върти. Лека, нова

Над главите на момчетата

Успя да сложи пухен шал

Разстелете го на тротоара!

Бял пухкав сняг

Въртене във въздуха

И земята е тиха

Пада, ляга

В. Бианки »Първи сън

Първият сняг е плах и тих. Небето е сиво, снегът е бял и светъл, като акварел. Снегът покри цялата земя в равномерен бял слой. Полетата и горските поляни вече са като гладки, чисти страници. Пухкави леки снежинки се въртят във въздуха и падат на земята. Едната е по-красива от другата: ето цвете с шест венчелистчета, а ето звездичка с лъчи.

С какво се сравнява зимата?
- Как се описва снегът?
- С какво се сравнява снежинката?
- Спомнете си какво беше времето, въздухът след първия снеговалеж?

За снега може да се говори не само с думи. Художниците заменят думите с бои, фотографите – със снимки. Опитайте се да ми кажете какъв сняг виждате на репродукциите?

Композиторите заменят думите с ноти, които съставят музиката. Чуйте запис на произведението на П. И. Чайковски „Годишните времена декември“ и се опитайте да говорите за чувствата си.

3. Обобщавайки казаното.

Нека обобщим и кажем КАКЪВ би могъл да бъде първият сняг?

Ученически отговори.
.- С какво можете да СРАВНЕТЕ първия сняг?

КАКВО ПРАВИ първият сняг?


- Опитайте се да направите план за работата си.


- Ето отделни карти с набор от думи за писане на есе. Опитайте се да формулирате изречения, които ще използвате в увода, в основната част и в заключението.

( работа по двойки )

4. Писане на есета.

Опитайте се да говорите за първия сняг така, че вашите слушатели да отгатнат какво настроение предизвиква той у вас. Днес ще пишете като художници, защото художниците не рисуват, а рисуват картина. И с помощта на „бели“, „зимни думи“ ще нарисувате картина, подреждайки мислите си.

Самостоятелна работа на учениците.

5 . Четене на 4-5 есета.

6 . Обобщавайки.

Кое беше интересното?


    Какво беше новото?

Груб план

    Когато за първи път видях първия сняг.

    Как падна и легна на земята.

    Танц на снежинките

    Как природата се е променила наоколо

    Моето отношение към първия сняг

Първи сняг.

Първият сняг падна. Снежинките, като балерини, плавно се въртяха, се спуснаха на земята и замръзнаха там в своето магическо царство. Задуха вятър и снежинките затанцуваха още по-бързо. Едно от тях падна върху дланта ми и моментално се стопи. Беше тъжно да се мисли, че такава любопитна красавица умря поради прекомерното си любопитство. Други безгрижно се въртяха и въртяха...

Първи сняг.

Вечерта погледнах през прозореца и видях, че вали сняг. Изведнъж забелязах, че снежинките си правят истинска топка. Те ритмично и красиво кръжаха във въздуха в златната светлина на фенера и уморени от танци, плавно и спретнато легнаха на земята. Когато те танцуваха, аз танцувах с тях.

Сива зима

Дойде снежна, сива зима. Мразовито е. Тишина. Заваля сняг и всичко беше изпълнено с някакви звуци. Виелицата тананика приспивна песен със своя свеж звън, а снегът блести, блести и също хруска от удоволствие, Снежинките весело танцуват весел танц. Дърветата са облечени в диамантени рокли. Холода рисува сложни шарки по прозорците. Зимата ме гледа със студено весел поглед.

Падащи снежинки.

Събудих се, видях да падат снежинки през прозореца и бързо се затичах към него. Това, което видях, ме зарадва.
Всички къщи, улици, тротоари бяха покрити със сняг като в приказка. Живея на третия етаж и гледката от тук беше невероятна.
Старата топола пред портата нямаше време да свали есенния си тоалет и беше покрита с пухкаво снежно палто. Изглеждаше невероятно красив.
Но съседите също се радват на първия сняг, танцуват и скачат. Дори малко кученце изтича на улицата след момичетата. Никога преди не беше виждал сняг и затова замръзна от изненада, подушвайки земята.
Винаги много се радвам на първия сняг. Исках също да избягам на улицата и да се търкаля в снежните преспи. Все пак зимата е прекрасно и незабравимо време от годината.

Първи сняг

Зимата най-накрая дойде. Всички я чакахме от много дълго време. От няколко месеца цялата природа се подготвя за настъпването му. На сутринта храстите и тревата бяха покрити със скреж. Оловни облаци изпълваха небето все повече и повече. Птиците отдавна са отлетели на юг и хората започнаха да се обличат по-топло. Всички отдавна бяха подготвени за идването на зимата, но, разбира се, тя дойде съвсем внезапно.
На сутринта, когато се събудих, аз, както обикновено, погледнах навън - и не можах да повярвам на очите си. Вместо скучния сив и скучен есенен пейзаж, видях заснежена улица. През нощта, докато всички спяха, изведнъж заваля сняг.
Най-вероятно той вървеше цяла нощ, защото всичко беше покрито само с него. Земята беше покрита със сняг, сградите и дърветата бяха покрити със снежнобяла пелена - целият град сякаш беше обвит в сняг. Гледаш краката си и виждаш как следи от стъпки, отъпкани от изненадани хора, се разпространяват по земята. Всичко придоби приказен, невероятен вид.
Изглежда, когато се събудих, се озовах в страна, където всичко блести и блести. Първият сняг винаги е красив и красив и въпреки че предстоят още три снежни зимни месеца, първият сняг винаги ще остави най-доброто впечатление от това прекрасно време на годината - зимата.

Предмет.„Подготовка за описателно съчинение по лични наблюдения „Сняг”.”

цели.Насочете вниманието на децата към красотата на зимните явления; да развият способността за изграждане на реч в определена композиционна форма.

Оборудване.Записи от P.I. Чайковски „Декември”, „Валс на снежните люспи” от балета „Лешникотрошачката”; плейър; диапроектор; хартиени снежинки за деца и на дъска; рисунка на Снежната кралица; Обяснителен речник на Г. Леонович;Правописен речник

П.И. Грушникова; слайдове с репродукции на картини на Б. Кустодиев „Масленица“, В. Кандински „Зимен пейзаж“, Ф. Василиев „Размразяване“, Н. Рьорих „Канчендзьонга“, А. Пластов „Първи сняг“.

ХОД НА УРОКА

I. Организационен момент

II. Уводен разговор

На дъската има различни снежинки. Учител.Снежна кралица

ни кани в едно от кътчетата на своето вълшебно царство на литературата. Какъв ъгъл е това, аз самият все още не знам.

Пуска се запис на пиесата на П.И. Чайковски "Декември".

– За зимата може да се говори не само с думи. Художниците замениха думите с бои.
Фотографите направиха страхотни снимки.
Композиторите са написали музиката. Картини, снимки, музика - всичко това може да създаде зимно настроение. И ние ще се опитаме да предадем зимното настроение с помощта на „зимни“ или „бели“ думи. Коя е основната дума, с която започва зимата?
Той лети в бяло ято
И блести в движение.
Той се топи като хладна звезда
На дланта и в устата.
Звездите се въртят

Има малко във въздухаСедна и се стопи

На дланта ми.

деца.сняг

III. Съобщение за темата на урока

деца. U.
Да, всичко е за него, за снега.Нашият урок ще бъде посветен на него. IV. Работа по темата на урока Искате ли да знаете историята на тази дума?сняг
Руска дума , означава утаяване, което пада под формата на кристали. (Речник на стр. 133Тълковен речник
Е. Леонович.) Само една думасняг

42 роднини. INнародно творчество

В много страни – в песни и приказки – снегът е символ на всичко меко, пухкаво и нежно.

„Пометен от виелица
бял път
, // Иска да се удави в мекия сняг“, пише Сергей Есенин.
Нека и ние тръгнем на пътешествие из това необятно тучно царство и вземем за наши спътници пристрастния поглед на естествоизпитател, острото око на художника, яркото образно слово на поета и писателя и чувствителното ухо на музиканта. Звучи ли като сняг?

Подготвеният ученик чете стихотворението:

Покривайки цялата земя сутринСнежни люспи падат от небето.

деца.Зимата я композира сама

Покривайки цялата земя сутринЕдва чувам музиката на снега.

деца.– Какво е това – „едва доловима музика на сняг?“ Нека свържем звуците със снега.

Покривайки цялата земя сутринг.

деца.Сега ще чуете „Валса на снежните люспи” от балета „Лешникотрошачката”, написан от Пьотр Илич Чайковски. Слушайте и си представете как вали сняг. В музиката ще чуете как снегът или спокойно танцува, или блести и се върти, когато духа вятър.
Как се чувстваш след като слушаш музика? Как падна снегът?

Децата отговарят. Учителят показва слайд с репродукция на картината на Б. Кустодиев „Масленица“.

– И така, яркият, многоцветен сняг, искрящ на слънце в мразовита сутрин, създава настроение на забавление и радост.

Сняг, сняг, бял сняг,
Сняг в цяла Русия.

Затова ще се опитаме да научим как да предадем уникалността и красотата на света около нас.
Споделете вашите наблюдения. Какъв сняг може да бъде?

Покривайки цялата земя сутринсняг ( Което?) студен, бял, мек, пухкав, хрупкав, бодлив, тих, плах, нов, първи, млад, блестящ.

деца.Нека изберем думи, които обозначават действията на снега.

Покривайки цялата земя сутринсняг ( какво прави?) пада, отива, спуска се, пърха, пада, върти се, блести, побелява, блести, разпада се.

деца.С какво може да се сравни снегът?

Покривайки цялата земя сутринС пухкав килим, пухен шал, бяло одеяло.

деца.Какъв цвят е снегът?

Нека го погледнем през очите на един художник.
Снегът може да бъде различен:
Дълбоко и пухкаво
В мразовит ден скърца,

Студено и бодливо.
Първият сняг е лек,
Това е като пух на лебед.
През март е мръсно и разхлабено,

Състои се от малки парчета лед.

Какъв сняг вали сутрин, вечер, следобед?

Децата отговарят. - Защото вали снягразлични цветове

Покривайки цялата земя сутрин, нека да разберем от какво зависи този цвят.

деца.От цвета на небето, от състоянието на самата природа.

Покривайки цялата земя сутринДа видим как се променя цвета на снега. Представете си, че днес е ярък слънчев ден, снегът искри и блести на слънце. Какъв цвят може да бъде?

Бяло, светло, сиво, многоцветно.

деца.Учителят показва слайд с репродукция на картината на В. Кандински „Зимен пейзаж“.

Покривайки цялата земя сутринКак художникът е изобразил снега?

Сиво, многоцветно на сянка, полупрозрачно.

деца.Учителят показва слайд с репродукция на картината на Ф. Василиев „Размразяването“.

Покривайки цялата земя сутринА в картината на Фьодор Василиев „Размразяването“ снегът лежеше там дълго време и започна да се топи. какъв цвят е

деца.Кафяво, сиво, кафяво под тъмно сиво небе.

Покривайки цялата земя сутринКакво настроение предизвиква?

деца.защо Къде вали сняг през лятото?

На север, на Южния полюс, в планините, в Саяните.

Покривайки цялата земя сутринВижте как художникът Николай Рьорих е изобразил висок снежен връх.

деца.Учителят показва слайд с репродукция на картината на Н. Рьорих „Канченженга“.

Покривайки цялата земя сутринЧервено, розово, оранжево.

деца.защо

Покривайки цялата земя сутринТой е на слънце.

деца.Сега помислете как можете да наречете тази снимка?

Учителят показва слайд с репродукция на картината на А. Пластов „Първият сняг“.

Изслушват се отговорите на децата.

-Какъв сняг има?

Какъв сняг вали сутрин, вечер, следобед?

– Да, пресният сняг, и особено първият, винаги е чист и ярко бял.

Той се върти, лек, нов,
първи сняг.
Има вкус и мирис,
първи сняг.

V. Речникова работа

деца.Какви прилагателни можете да изберете, за да опишете снега?

В резултат на речниковата работа на дъската се появява диаграма:

– Научихме много, спомнихме си за снега. Сега бих искал да знам какво настроение създава снегът у вас?

Изслушват се отговорите на децата.

- Така че, снегът може да бъде различен, както и настроението различни хораможе да причини различни неща. Чуйте поетичните редове, създадени от Сергей Островой за снега.

Подготвен ученик чете стихотворението „Зима“:

И продължих да галя снега с ръка,
И той грееше със звезди...
Няма такава меланхолия в света,
Който сняг не би лекувал.

Той живее в бяла колиба,
Магията там е необикновена.
О, този сняг... В душата му
Винаги има някаква мистерия.

Ще стане твърдо като лед,
Тогава всичко ще бъде покрито със сурова прежда,
И тогава изведнъж размахва криле,
И – ето го – лек и лебедов.

Лети... лети... Хвани го.
Устни. Една шепа. Без да гледам назад.
Вижте тази магия -
Как си играе на криеница със земята.

Как внезапно да се скрие. тъпо.
Как да започна да пея. Иначе ще свири.
Нито по крива, нито по права линия
Никой няма да намери следа.

И отново любезно. И просто.
И всички просветени. И нови.
Ще измия душата си с чистота
И строгата му прямота.

Той е като музика. Той е посланието.
Неговото безразсъдство е безгранично.
О, този сняг... Не е за нищо, че съдържа
Винаги има някаква мистерия.

– Какви епитети и персонификации е използвал поетът, описвайки снега?

Какъв сняг вали сутрин, вечер, следобед?

– Опитайте се да говорите за снега така, че вашите слушатели да отгатнат какво настроение предизвиква у вас. За да подредите мислите си по-хармонично, логично и красиво, използвайте плана, по който ще пишете есето си.

На дъската:

Слушат се 4–5 разказа на учениците.

Альоша (усмихва се).Не, не гори. Просто блести на слънце.

Андрей. Гори от залеза. В крайна сметка зората е червена и снегът
Все едно гори.

Учителят чете стихотворението отново и след това пита кое от децата го е запомнило. Ира, последвана от Настя, прочетоха стихотворението нежно и изразително.

Педагог. Спомнете си какви стихове за зимата от други поети познавате. С какво се сравнява снегът?

Аня (след прочитане на стихотворението на И. Суриков „Зима“).Авторът сравнява снега с бял воал.

Педагог. Сега помислете с какво може да се сравни снегът.

Ира. С бяло одеяло, което покри цялата земя.

Оля; Снегът може да се сравни с кристал. Блести на слънце като кристал.

Миша. Снегът е бял и пухкав, като вата.

Педагог. Сега измислете определение за думата сняг.Как можете да разберете какъв е той?

Почти всички вдигат ръце.

деца. За снега можем да кажем, че е лъскав, хрупкав, искрящ, сребрист, искрящ, лек...

Педагог. Измислете определение за друга дума - към думата бреза.Спомнете си каква е брезата.

Детски отговори. Пухкави, къдрави, бели, стройни; жълтото е през есента; снежно, тъжно - това е през зимата.

Педагог. Измислете определение за думата гора ипомислете къде може да се използва, в каква история, приказка или стихотворение.

Саша. Жълта гора - така може да се каже в приказка за есента.

Андрей. Бяла гора - така можете да кажете в разказ или стихотворение за зимна горакогато има много сняг по дърветата.

Аня. Може да се каже за зимната гора - гола гора. Същото може да се каже и за есенната гора.

Серьожа. Червена гора, когато листата са червени, или през зимата, когато слънцето залезе, има червена гора.

Настя. Когато разказваме приказка, можем да кажем – гъста гора.

Обобщавайки урока, учителят казва: „Много интересни думити вдигна. Те могат да бъдат намерени в разкази, приказки и стихове. Не забравяйте тези думи, когато сами измисляте приказки или истории.“

Горният пример показва, че децата са се справили успешно не само с анализа на стихотворението, но и с изпълнението на творчески задачи. Анализът на стихотворението не намали целостта на емоционалното възприемане на стихотворението, но го засили, помогна за по-добро изпълнение на задачите и по-добро разбиране на образността на много думи и изрази. По време на урока децата излязоха с фигуративни определения. В същото време те бяха помолени не само да измислят определение, но и да помислят къде може да се използва: в разказ (кой?), приказка или стихотворение. Отговорите на децата показват развитието на техния поетичен слух. Например образно определение гола горате предложиха да го използват в история за зимата или късната есен. Определение червена горасе свързваше със залеза, което означава, че думата предизвиква художествен образ.

Предмет.„Подготовка за описателно съчинение по лични наблюдения „Сняг”.”

цели.Насочете вниманието на децата към красотата на зимните явления; да развият способността за изграждане на реч в определена композиционна форма.

Оборудване.Записи от P.I. Чайковски „Декември”, „Валс на снежните люспи” от балета „Лешникотрошачката”; плейър;

П.И. Грушникова; слайдове с репродукции на картини на Б. Кустодиев „Масленица“, В. Кандински „Зимен пейзаж“, Ф. Василиев „Размразяване“, Н. Рьорих „Канчендзьонга“, А. Пластов „Първи сняг“.

ХОД НА УРОКА

I. Организационен момент

II. Уводен разговор

На дъската има различни снежинки.диапроектор; хартиени снежинки за деца и на дъска; рисунка на Снежната кралица; Обяснителен речник на Г. Леонович; Правописен речник П.И. Грушникова; слайдове с репродукции на картини на Б. Кустодиев „Масленица“, В. Кандински „Зимен пейзаж“, Ф. Василиев „Размразяване“, Н. Рьорих „Канчендзьонга“, А. Пластов „Първи сняг“.

ни кани в едно от кътчетата на своето вълшебно царство на литературата. Какъв ъгъл е това, аз самият все още не знам.

Пуска се запис на пиесата на П.И. Чайковски "Декември".

– За зимата може да се говори не само с думи. Художниците замениха думите с бои.
Фотографите направиха страхотни снимки.
Композиторите са написали музиката. Картини, снимки, музика - всичко това може да създаде зимно настроение. И ние ще се опитаме да предадем зимното настроение с помощта на „зимни“ или „бели“ думи. Коя е основната дума, с която започва зимата?
Той лети в бяло ято
И блести в движение.
Той се топи като хладна звезда
На дланта и в устата.
Звездите се въртят

Има малко във въздухаСедна и се стопи

На дланта ми.

деца.сняг

III. Съобщение за темата на урока

деца. U.
Да, всичко е за него, за снега.Снежната кралица ни кани в едно от кътчетата на своето вълшебно царство на литературата. Какъв ъгъл е това, аз самият все още не знам.
Руска дума , означава утаяване, което пада под формата на кристали. (Речник на стр. 133Тълковен речник
- руска дума, означаваща валежи, които падат под формата на кристали. (Речник на стр. 133 от Обяснителния речник на Е. Леонович.)

В народното творчество на много страни - в песни, приказки - снегът служи като символ на всичко меко, пухкаво, нежно.

В много страни – в песни и приказки – снегът е символ на всичко меко, пухкаво и нежно.

„Пометен от виелица
бял път
, // Иска да се удави в мекия сняг“, пише Сергей Есенин.
Нека и ние тръгнем на пътешествие из това необятно тучно царство и вземем за наши спътници пристрастния поглед на естествоизпитател, острото око на художника, яркото образно слово на поета и писателя и чувствителното ухо на музиканта. Звучи ли като сняг?

Подготвеният ученик чете стихотворението:

Покривайки цялата земя сутринСнежни люспи падат от небето.

деца.Зимата я композира сама

Покривайки цялата земя сутринЕдва чувам музиката на снега.

деца.– Какво е това – „едва доловима музика на сняг?“ Нека свържем звуците със снега.

Покривайки цялата земя сутринг.

деца.Сега ще чуете „Валса на снежните люспи” от балета „Лешникотрошачката”, написан от Пьотр Илич Чайковски. Слушайте и си представете как вали сняг. В музиката ще чуете как снегът или спокойно танцува, или блести и се върти, когато духа вятър.
Как се чувстваш след като слушаш музика? Как падна снегът?

Децата отговарят. Учителят показва слайд с репродукция на картината на Б. Кустодиев „Масленица“.

– И така, яркият, многоцветен сняг, искрящ на слънце в мразовита сутрин, създава настроение на забавление и радост.

Сняг, сняг, бял сняг,
Сняг в цяла Русия.

Затова ще се опитаме да научим как да предадем уникалността и красотата на света около нас.
Споделете вашите наблюдения. Какъв сняг може да бъде?

Покривайки цялата земя сутринсняг ( Което?) студен, бял, мек, пухкав, хрупкав, бодлив, тих, плах, нов, първи, млад, блестящ.

деца.Нека изберем думи, които обозначават действията на снега.

Покривайки цялата земя сутринсняг ( какво прави?) пада, отива, спуска се, пърха, пада, върти се, блести, побелява, блести, разпада се.

деца.С какво може да се сравни снегът?

Покривайки цялата земя сутринС пухкав килим, пухен шал, бяло одеяло.

деца.Какъв цвят е снегът?

Нека го погледнем през очите на един художник.
Снегът може да бъде различен:
Дълбоко и пухкаво
В мразовит ден скърца,

Студено и бодливо.
Първият сняг е лек,
Това е като пух на лебед.
През март е мръсно и разхлабено,

Състои се от малки парчета лед.

Какъв сняг вали сутрин, вечер, следобед?

„Виелицата помита бялата пътека, // Иска да се удави в мекия сняг“, пише Сергей Есенин.

Покривайки цялата земя сутрин, нека да разберем от какво зависи този цвят.

деца.От цвета на небето, от състоянието на самата природа.

Покривайки цялата земя сутринДа видим как се променя цвета на снега. Представете си, че днес е ярък слънчев ден, снегът искри и блести на слънце. Какъв цвят може да бъде?

Бяло, светло, сиво, многоцветно.

деца.Учителят показва слайд с репродукция на картината на В. Кандински „Зимен пейзаж“.

Покривайки цялата земя сутринКак художникът е изобразил снега?

Сиво, многоцветно на сянка, полупрозрачно.

деца.Учителят показва слайд с репродукция на картината на Ф. Василиев „Размразяването“.

Покривайки цялата земя сутринА в картината на Фьодор Василиев „Размразяването“ снегът лежеше там дълго време и започна да се топи. какъв цвят е

деца.Кафяво, сиво, кафяво под тъмно сиво небе.

Покривайки цялата земя сутринКакво настроение предизвиква?

деца.защо Къде вали сняг през лятото?

На север, на Южния полюс, в планините, в Саяните.

Покривайки цялата земя сутринВижте как художникът Николай Рьорих е изобразил висок снежен връх.

деца.Учителят показва слайд с репродукция на картината на Н. Рьорих „Канченженга“.

Покривайки цялата земя сутринЧервено, розово, оранжево.

деца.защо

Покривайки цялата земя сутринТой е на слънце.

деца.Сега помислете как можете да наречете тази снимка?

Учителят показва слайд с репродукция на картината на А. Пластов „Първият сняг“.

Изслушват се отговорите на децата.

-Какъв сняг има?

Какъв сняг вали сутрин, вечер, следобед?

– Да, пресният сняг, и особено първият, винаги е чист и ярко бял.

Той се върти, лек, нов,
първи сняг.
Има вкус и мирис,
първи сняг.

V. Речникова работа

деца.Какви прилагателни можете да изберете, за да опишете снега?

В резултат на речниковата работа на дъската се появява диаграма:

– Научихме много, спомнихме си за снега. Сега бих искал да знам какво настроение създава снегът у вас?

Изслушват се отговорите на децата.

Нека и ние тръгнем на пътешествие из това необятно тучно царство и вземем за наши спътници пристрастния поглед на естествоизпитател, острото око на художника, яркото образно слово на поета и писателя и чувствителното ухо на музиканта. Звучи ли като сняг?

Подготвен ученик чете стихотворението „Зима“:

И продължих да галя снега с ръка,
И той грееше със звезди...
Няма такава меланхолия в света,
Който сняг не би лекувал.

Той живее в бяла колиба,
Магията там е необикновена.
О, този сняг... В душата му
Винаги има някаква мистерия.

Ще стане твърдо като лед,
Тогава всичко ще бъде покрито със сурова прежда,
И тогава изведнъж размахва криле,
И – ето го – лек и лебедов.

Лети... лети... Хвани го.
Устни. Една шепа. Без да гледам назад.
Вижте тази магия -
Как си играе на криеница със земята.

Как внезапно да се скрие. тъпо.
Как да започна да пея. Иначе ще свири.
Нито по крива, нито по права линия
Никой няма да намери следа.

И отново любезно. И просто.
И всички просветени. И нови.
Ще измия душата си с чистота
И строгата му прямота.

Той е като музика. Той е посланието.
Неговото безразсъдство е безгранично.
О, този сняг... Не е за нищо, че съдържа
Винаги има някаква мистерия.

– Какви епитети и персонификации е използвал поетът, описвайки снега?

Какъв сняг вали сутрин, вечер, следобед?

– Опитайте се да говорите за снега така, че вашите слушатели да отгатнат какво настроение предизвиква у вас. За да подредите мислите си по-хармонично, логично и красиво, използвайте плана, по който ще пишете есето си.

На дъската:

Слушат се 4–5 разказа на учениците.